O szkole


Zespół Szkół-dziedziniec
Zespół Szkół-dziedziniec


Sztandar  Naszej Szkoły
Sztandar Naszej Szkoły

 

 

Zespół Szkół w Powierciu powstał w 2003 r na bazie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Obejmuje swym zasięgiem Powiercie, Kol.Powiercie, Skobielice, Przybyłów, Leśnicę, a także Ladorudz, Ladorudzek i Rzuchów. Nasza szkoła mieści się w starym budynku Szkoły Podstawowej i w nowo wybudowanym budynku Gimnazjum. 

 

 

 

60-lecie Szkoły Podstawowej
60-lecie Szkoły Podstawowej

 

 

 Powiercie to niewielka wieś w Województwie Wielkopolskim, w Powiecie Kolskim, w Gminie Koło. Położona 5 km na południowy wschód od Koła, przy drodze do Dąbia. Wzmiankowana w 1364r. W czasie „potopu”, w 1655r. obozował tu król szwedzki Karol Gustaw z 34 tysiącami żołnierzy. W roku 1855 znaleziono we wsi dwie figury wczesnośredniowieczne, tzw. bałwany kamienne. Prymitywne rzeźby z piaskowca, o wysokości 50 i 39 cm, znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Mieszka tu około 1600 osób. Nasza miejscowość położona jest nad rzeką Rgilewką i Wartą. Znajduje się tutaj także piękny las, który jest idealnym miejscem do spacerów i wycieczek. W lesie i na okolicznych łąkach można spotkać sarny, bażanty i lisy. Na słupach linii energetycznych swoje gniazda założyły bociany, które licznie zamieszkują naszą miejscowość i okolice. Na łąkach przy obu rzekach mają gniazda różne inne ptaki, przyjeżdża tam wielu ornitologów,aby je obserwować. Do miasta gminnego mamy około 5 km. Znajduje się ono w pradolinie Warszawsko-Berlińskiej, i jest jednym z najcieplejszych miejsc w naszym kraju. W Powierciu znajduje się,założona w 1945 r. przez W.Balińskiego, Szkoła Ogrodnicza, która obecnie nosi nazwę Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych . W roku 2005 obchodzono Jubileusz 60 -lecia powstania tej szkoły.

 

10.11.2005r obchodziliśmy  Jubileusz 60-rocznicy powstania naszej Szkoły Podstawowej w Powierciu. Połączony on był z nadaniem szkole Imienia Orła Białego.

 

Nasza wieś ciągle się rozbudowuje, przybywa mieszkańców i być może niedługo granica między Kołem a Powierciem będzie zatarta.

Parafia Błogosławionych 108 Męczenników
Parafia Błogosławionych 108 Męczenników

 

Ciekawym zabytkiem, który znajduje się w naszej miejscowości , jest pałac. Został on wybudowany w 1924r przez Jerzego Sokolnickiego. Po wybuchu II Wojny Swiatowej został przejęty przez Niemców. Sam dziedzic został wywieziony do Protektoratu, do Warszawy, i tam zamordowany. Po zakończonej wojnie,żona dziedzica wraz z trojgiem dzieci osiedliła się w Łodzi , zakładając tam fabrykę butów. W 1945r, za sprawą W.Balińskiego, uruchomiono w pałacu Zespół Szkół Ogrodniczych. Zajęcia odbywały się tam do roku 1949. Później w owym budynku znajdował się internat dla młodzieży. Budynek ten wykorzystany był także przez Gospodarstwo Pomocnicze , które działało przy ZSO wPowierciu. Od 1990r. budynek ten był bezużyteczny. W 1995r. powstała inicjatywa, by ów budynek zagospodarować na cele kultu religijnego. W 1999r pałac został przeznaczony na ten cel, a w 2001r.Gmina Koło, zcedowała wyposażenie na rzecz nowo powstałej Parafii pod wezwaniem 108 Męczenników. Dzięki staraniom tej Parafii, pałac został w całości odremontowany i odrestaurowany. Dzisiaj stanowi Kościół dla lokalnej społeczności.

Hymn Szkoły
1.
Gdzie wiatr nie sięga już,
Gdzie słychać bicie serc,
Gdzie płynie rzeka dusz
Tam gniazdo Orla jest.

Ref.:
Więc z nami stań,
Już nie patrz w dół
I poleć w świat,
Jak Patron nasz Ptaków Król.
2.
Tu skrzydeł jego cień,
Dodaje siły nam,
Odważnie patrzeć tam,
Gdzie przyszłość bramy ma.
Ref.:
Więc z nami (…)
3.
Nie ulękniemy się,
Porażek ani burz,
Bo Orzeł z nami jest
To Patron nasz i stróż.
Ref.:
Więc z nami (…) 2x Poleć znów.Słowa i muzyka: Michaela Gross